Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP7NK80ZFP
STP7NK80ZFP
| Part Number: | STP7NK80ZFP |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP7NK80ZFP |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 800 V, 1.5 Ohm typ., 5.2 A SuperMESH Power MOSFET in a TO-220FP package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP7NK80ZFP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 800 V, 1.5 Ohm typ., 5.2 A SuperMESH Power MOSFET in a TO-220FP package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-3 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.2 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 800 V |
| Drain to Source Resistance | 1.8 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.138 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 30 W |
| Rds On Max | 1.8 Ω |
| Resistance | 1.8 Ω |
| Rise Time | 12 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 3.75 V |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 9.3 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP7NK80ZFP
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP7NK80ZFP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the maximum continuous drain current of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







