Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP60NF06L
STP60NF06L
| Part Number: | STP60NF06L |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP60NF06L |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 60 V, 0.012 Ohm typ., 60 A STripFET(TM) II Power MOSFET in TO-220 package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP60NF06L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 60 V, 0.012 Ohm typ., 60 A STripFET(TM) II Power MOSFET in TO-220 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 9.071847 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Current Rating | 60 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60 V |
| Drain to Source Resistance | 14 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 15 V |
| Input Capacitance | 2 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 110 W |
| Rds On Max | 14 mΩ |
| Resistance | 14 mΩ |
| Rise Time | 220 ns |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Turn-Off Delay Time | 55 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP60NF06L
| Datasheet | View & Download STP60NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP60NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP60NF06L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




