Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP4N150
STP4N150
| Part Number: | STP4N150 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP4N150 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 1500 V, 5 Ohm, 4 A, PowerMESH(TM) power MOSFET in TO-220 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP4N150 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 1500 V, 5 Ohm, 4 A, PowerMESH(TM) power MOSFET in TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1.5 kV |
| Drain to Source Resistance | 5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.5 kV |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 45 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.3 nF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 160 W |
| Rds On Max | 7 Ω |
| Resistance | 7 Ω |
| Rise Time | 30 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP4N150
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP4N150 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the STP4N150?
What are some alternative part numbers or aliases for the STP4N150?
Are there any other similar products available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






