Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP40NF20
STP40NF20
| Part Number: | STP40NF20 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP40NF20 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-Channel 200 V 0.045 Ohm Flange Mount STripFET Power MosFet - TO-220 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP40NF20 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-Channel 200 V 0.045 Ohm Flange Mount STripFET Power MosFet - TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 40 A |
| Current Rating | 40 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200 V |
| Drain to Source Resistance | 45 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 22 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 2.5 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 160 W |
| Rds On Max | 45 mΩ |
| Resistance | 45 mΩ |
| Rise Time | 44 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Turn-Off Delay Time | 74 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP40NF20
| Datasheet | View & Download STP40NF20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP40NF20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP40NF20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP40NF20 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of the N-Channel Power MOSFET?
What is the current rating of the N-Channel Power MOSFET?
What is the resistance of the N-Channel Power MOSFET?
What is the equivalent product to STMicroelectronics STP40NF20?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




