Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP3N150
STP3N150
| Part Number: | STP3N150 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP3N150 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 1500 V, 6 Ohm typ., 2.5 A PowerMESH(TM) power MOSFET in TO-220 package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP3N150 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 1500 V, 6 Ohm typ., 2.5 A PowerMESH(TM) power MOSFET in TO-220 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1.5 kV |
| Drain to Source Resistance | 9 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.5 kV |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 61 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 939 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 140 W |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 140 W |
| Rds On Max | 9 Ω |
| Resistance | 9 Ω |
| Rise Time | 47 ns |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP3N150
| Datasheet | View & Download STP3N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP3N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP3N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP3N150 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP3N150 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the STP3N150?
What is the brand of the product?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for the STP3N150?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






