Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP24NF10
STP24NF10
| Part Number: | STP24NF10 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP24NF10 |
| Qty Available: | |
| Description: | N-Channel 100V - 0.055Ohm - 26A - TO-220 LOOhm GATE CHARGE StripFET(TM) II POWER MOSFET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP24NF10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-Channel 100V - 0.055Ohm - 26A - TO-220 LOOhm GATE CHARGE StripFET(TM) II POWER MOSFET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 26 A |
| Current Rating | 26 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 100 V |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 870 pF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 85 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 85 W |
| Rds On Max | 60 mΩ |
| Resistance | 60 mΩ |
| Rise Time | 45 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP24NF10
| Datasheet | View & Download STP24NF10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP24NF10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP24NF10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP24NF10 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP24NF10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of STP24NF10?
What is the equivalent part number for STMicroelectronics STP24NF10?
What is the drain to source resistance of STP24NF10?
What is the maximum operating temperature of STP24NF10?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






