Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP20NM50FD
STP20NM50FD
| Part Number: | STP20NM50FD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP20NM50FD |
| Qty Available: | |
| Description: | N-Channel 500V - 0.22Ohm - 20A - TO-220 FDmesh(TM) POWER MOSFET (with FAST DIODE) |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP20NM50FD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-Channel 500V - 0.22Ohm - 20A - TO-220 FDmesh(TM) POWER MOSFET (with FAST DIODE)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500 V |
| Drain to Source Resistance | 250 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Input Capacitance | 1.38 nF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 192 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 192 W |
| Rds On Max | 250 mΩ |
| Resistance | 250 mΩ |
| Rise Time | 20 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
Documentation for STMicroelectronics STP20NM50FD
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP20NM50FD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of the power MOSFET?
What is the part number of the product?
What is the maximum power dissipation of the MOSFET?
What is the drain to source resistance of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


