Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP180N55F3
STP180N55F3
| Part Number: | STP180N55F3 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP180N55F3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans MOSFET N-CH 55V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP180N55F3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans MOSFET N-CH 55V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 55 V |
| Drain to Source Resistance | 3.8 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 50 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 6.8 nF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 330 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 330 W |
| Rds On Max | 3.8 mΩ |
| Resistance | 3.8 MΩ |
| Rise Time | 150 ns |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 110 ns |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP180N55F3
| Datasheet | View & Download STP180N55F3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP180N55F3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP180N55F3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
What is the continuous drain current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

