Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP12PF06
STP12PF06
| Part Number: | STP12PF06 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP12PF06 |
| Qty Available: | |
| Description: | P-Channel 60V - 0.18 Ohm - 12A TO-220 STripFET(TM) II POWER MOSFET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STP12PF06 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
P-Channel 60V - 0.18 Ohm - 12A TO-220 STripFET(TM) II POWER MOSFET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 12 A |
| Current Rating | -12 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60 V |
| Drain to Source Resistance | 200 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 10 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 850 pF |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 60 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 3.4 V |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 60 W |
| Rds On Max | 200 mΩ |
| Resistance | 200 mΩ |
| Rise Time | 40 ns |
| Termination | Through Hole |
| Threshold Voltage | 3.4 V |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STP12PF06
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STP12PF06 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the voltage rating of this MOSFET?
What is the maximum power dissipation of this MOSFET?
How many pins does this MOSFET have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






