Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3PF06
STN3PF06
| Part Number: | STN3PF06 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3PF06 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor MOSFET P-CH 60V 2.5A 4-Pin (3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3PF06 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor MOSFET P-CH 60V 2.5A 4-Pin (3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Current Rating | -2.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60 V |
| Drain to Source Resistance | 200 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Fall Time | 17 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 850 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Rds On Max | 220 mΩ |
| Resistance | 220 mΩ |
| Rise Time | 40 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for STMicroelectronics STN3PF06
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3PF06 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the weight and dimensions of the product?
What is the maximum operating temperature and power dissipation of the product?
Are there any alternate names for the manufacturer STMicroelectronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





