Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3NF06L
STN3NF06L
| Part Number: | STN3NF06L |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3NF06L |
| Qty Available: | |
| Description: | N-channel 60 V, 0.07 Ohm typ., 4 A STripFET II Power MOSFET in SOT-223 package |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN3NF06L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
N-channel 60 V, 0.07 Ohm typ., 4 A STripFET II Power MOSFET in SOT-223 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Current Rating | 4 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 60 V |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 10 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 16 V |
| Input Capacitance | 340 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 3.3 W |
| Rds On Max | 100 mΩ |
| Rise Time | 25 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 2.8 V |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for STMicroelectronics STN3NF06L
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN3NF06L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the MOSFET?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the maximum continuous drain current of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








