Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN1N20
STN1N20
| Part Number: | STN1N20 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN1N20 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet Transistor, N Channel, 1 A, 200 V, 1.5 Ohm, 10 V, 3 V |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STN1N20 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet Transistor, N Channel, 1 A, 200 V, 1.5 Ohm, 10 V, 3 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 1 A |
| Current | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 200 V |
| Drain to Source Resistance | 1.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Dual Supply Voltage | 200 V |
| Fall Time | 5 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 206 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 2.9 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | 3 V |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 2.9 W |
| Rds On Max | 1.5 Ω |
| Resistance | 1.5 Ω |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Voltage | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for STMicroelectronics STN1N20
| Datasheet | View & Download STN1N20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN1N20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN1N20 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STN1N20 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the drain to source breakdown voltage?
What is the maximum power dissipation of the product?
What is the case/package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


