Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ7040AYTR-E
STMicroelectronics VNQ7040AYTR-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNQ7040AYTR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ7040AYTR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ7040AYTR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 24 A |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Turn-On Delay Time | 250 µs |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNQ7040AYTR-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.