Electronic Component
STMicroelectronics VNQ7040AY-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNQ7040AY-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications |
PCX has STMicroelectronics Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 24 A |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Configuration | High Side |
| Turn-On Delay Time | 250 µs |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNQ7040AY-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the application of this product?
How many channels does this product have?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.