Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ500PEP-E
STMicroelectronics VNQ500PEP-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNQ500PEP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ500PEP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Limit SW 4-IN 4-OUT 5.5V to 36V 0.9A Automotive 12-Pin PowerSSO EP Tube |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VNQ500PEP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Limit SW 4-IN 4-OUT 5.5V to 36V 0.9A Automotive 12-Pin PowerSSO EP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Max Output Current | 900 mA |
| Max Power Dissipation | 7.3 W |
| Max Supply Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 13 V |
| Output Current | 900 mA |
| Power Dissipation | 7.3 W |
| Resistance | 500 mΩ |
| Turn-Off Delay Time | 75 µs |
| Turn-On Delay Time | 50 µs |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNQ500PEP-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
How many outputs does the product have?
What is the supply voltage range of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.