Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP35N07-E
STMicroelectronics VNP35N07-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNP35N07-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP35N07-E |
| Qty Available: | |
| Description: | VNP35N07 Series 18 V 35 A 280 mOhm Fully Autoprotected Power Mosfet - TO-220AB |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP35N07-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VNP35N07 Series 18 V 35 A 280 mOhm Fully Autoprotected Power Mosfet - TO-220AB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| Current | 35 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 70 V |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 35 A |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 70 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 125 W |
| Resistance | 28 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Voltage | 70 V |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| Current | 35 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 70 V |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 35 A |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 70 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 125 W |
| Resistance | 28 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Voltage | 70 V |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| Current | 35 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 70 V |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 35 A |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 70 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 35 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 125 W |
| Resistance | 28 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Voltage | 70 V |
| Height | 15.75 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNP35N07-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the manufacturer of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and description?
What is the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and description?
What is the maximum operating temperature?
What is the price of the product?
What is the drain to source resistance?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





