Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP20N07-E
STMicroelectronics VNP20N07-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNP20N07-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP20N07-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Field-Effect Transistor, 0.07ohm, 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > STMicroelectronics-VNP20N07-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Field-Effect Transistor, 0.07ohm, 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 20 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 70 V |
| Drain to Source Resistance | 50 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 14 A |
| Max Power Dissipation | 83 W |
| Max Supply Voltage | 70 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Power Dissipation | 83 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Height | 9.15 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNP20N07-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the resistance of the transistor?
What is the channel type of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




