Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5180A-E
STMicroelectronics VNH5180A-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNH5180A-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5180A-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers Automotive H-Bridge 180mOhm 8A 41V VCC |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5180A-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers Automotive H-Bridge 180mOhm 8A 41V VCC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 8 A |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNH5180A-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum supply voltage for this product?
How many outputs does this product have?
What is the maximum output current for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


