Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5050A-E
STMicroelectronics VNH5050A-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNH5050A-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5050A-E |
| Qty Available: | |
| Description: | VNH5050A-E Series 18 V 30 A Automotive Fully Integrated H-bridge Motor Driver |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5050A-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VNH5050A-E Series 18 V 30 A Automotive Fully Integrated H-bridge Motor Driver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 30 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNH5050A-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the application of this motor driver?
How many pins does this motor driver have?
What is the supply voltage range for this motor driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





