Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5019A-E
STMicroelectronics VNH5019A-E
| Part Number: | STMicroelectronics VNH5019A-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5019A-E |
| Qty Available: | |
| Description: | VNH5019A Series 24 V 30 A Fully Integrated H-Bridge Motor Driver-MultiPowerSO-30 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VNH5019A-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VNH5019A Series 24 V 30 A Fully Integrated H-Bridge Motor Driver-MultiPowerSO-30
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 30 |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 41 V |
| Max Collector Current | 30 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Motor Type | Brushed |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Switching Frequency | 20 kHz |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 17.3 mm |
| Width | 16.1 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VNH5019A-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the VNH5019A-E?
What is the product name and description?
What is the brand of the VNH5019A-E?
Are there any alternative products similar to the VNH5019A-E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

