Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7140AJTR-E
STMicroelectronics VND7140AJTR-E
| Part Number: | STMicroelectronics VND7140AJTR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7140AJTR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Double channel high-side driver with MultiSense analog feedback |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7140AJTR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double channel high-side driver with MultiSense analog feedback
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 8 A |
| Max Supply Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Current | 4 A |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Turn-Off Delay Time | 100 µs |
| Turn-On Delay Time | 120 µs |
| Height | 1.7 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VND7140AJTR-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the height of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

