Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7050AJTR
STMicroelectronics VND7050AJTR
| Part Number: | STMicroelectronics VND7050AJTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7050AJTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Load Sw, High Side, -40 To 150Degc Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics VND7050AJTR |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7050AJTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Load Sw, High Side, -40 To 150Degc Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics VND7050AJTR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 21 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VND7050AJTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
Is the product RoHS compliant?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many outputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

