Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7030AJTR
STMicroelectronics VND7030AJTR
| Part Number: | STMicroelectronics VND7030AJTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7030AJTR |
| Qty Available: | |
| Description: | Double channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VND7030AJTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Double channel high-side driver with MultiSense analog feedback for automotive applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 40 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VND7030AJTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.