Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-VN750S13TR
STMicroelectronics VN750S13TR
| Part Number: | STMicroelectronics VN750S13TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-VN750S13TR |
| Qty Available: | |
| Description: | MOSFET Driver 6A 1-OUT Hi Side Non-Inv 8-Pin SO T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-VN750S13TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MOSFET Driver 6A 1-OUT Hi Side Non-Inv 8-Pin SO T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Power Dissipation | 4.2 W |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 25 mA |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6 A |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 4.2 W |
| Resistance | 60 mΩ |
| Turn-Off Delay Time | 30 µs |
| Turn-On Delay Time | 40 µs |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VN750S13TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.