Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7020AJTR
STMicroelectronics VN7020AJTR
| Part Number: | STMicroelectronics VN7020AJTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7020AJTR |
| Qty Available: | |
| Description: | High-side driver with MultiSense analog feedback for automotive application |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7020AJTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-side driver with MultiSense analog feedback for automotive application
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 16 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 45 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VN7020AJTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its application?
What is the maximum output current of the product?
How many pins does the product have?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
