Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7004CLHTR
STMicroelectronics VN7004CLHTR
| Part Number: | STMicroelectronics VN7004CLHTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7004CLHTR |
| Qty Available: | |
| Description: | High-side driver with CurrentSense analog feedback for automotive applications |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN7004CLHTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-side driver with CurrentSense analog feedback for automotive applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 80 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 13 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | High Side |
| Packaging | Tape & Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VN7004CLHTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's name and brand?
What is the application of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternative products available from other brands?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
