Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN5T006ASP-E
STMicroelectronics VN5T006ASP-E
| Part Number: | STMicroelectronics VN5T006ASP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN5T006ASP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Channel High Side Driver with Analog Current Sense for 24V Automotive Applications |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-VN5T006ASP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Channel High Side Driver with Analog Current Sense for 24V Automotive Applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VN5T006ASP-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's name?
What is the application of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.