Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > STMicroelectronics-VN5770AKPTR-E
STMicroelectronics VN5770AKPTR-E
| Part Number: | STMicroelectronics VN5770AKPTR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > STMicroelectronics-VN5770AKPTR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad smart power solid state relay for complete H-bridge configurations |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > STMicroelectronics-VN5770AKPTR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad smart power solid state relay for complete H-bridge configurations
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Interface | Logic |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 16.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Voltage | 13 V |
| Output Current per Channel | 8.5 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VN5770AKPTR-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many channels does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
