Sensors > Optical Sensors > STMicroelectronics-VL53L0CXV0DH-1
STMicroelectronics VL53L0CXV0DH/1
| Part Number: | STMicroelectronics VL53L0CXV0DH/1 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Sensors > Optical Sensors > STMicroelectronics-VL53L0CXV0DH-1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Time of Flight Sensor 12-Pin LGA EP T/R | SENSOR OPTICAL 200CM I2C |
PCX has STMicroelectronics Sensors > Optical Sensors > STMicroelectronics-VL53L0CXV0DH-1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Time of Flight Sensor 12-Pin LGA EP T/R | SENSOR OPTICAL 200CM I2C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Output Type | I2C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Sensing Distance | 2 m |
| Height | 1.05 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VL53L0CXV0DH/1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the sensor?
What is the output type of the sensor?
What is the maximum operating temperature of the sensor?
What is the sensing distance of the sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




