Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER53DIP-E
STMicroelectronics VIPER53DIP-E
| Part Number: | STMicroelectronics VIPER53DIP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER53DIP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 93kHz to 107kHz Tube 8-Pin PDIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER53DIP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 93kHz to 107kHz Tube 8-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Breakdown Voltage | 620 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 100 kHz |
| Isolation | Isolated |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Max Supply Current | 11 mA |
| Max Supply Voltage | 17 V |
| Min Breakdown Voltage | 620 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9.3 V |
| Nominal Supply Current | 9 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 9 mA |
| Output Current | 1.6 A |
| Output Power | 30 W |
| Output Voltage | 620 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Rating | 50 W |
| Rds On Max | 1 Ω |
| Rise Time | 50 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 4.95 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 7.11 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VIPER53DIP-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the manufacturer of the product?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








