Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER27LN
STMicroelectronics VIPER27LN
| Part Number: | STMicroelectronics VIPER27LN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER27LN |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Flyback 54kHz to 66kHz Tube 7-Pin PDIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER27LN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Flyback 54kHz to 66kHz Tube 7-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 850.995985 mg |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 700 mA |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 24 W |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Max Supply Voltage | 23.5 V |
| Min Breakdown Voltage | 800 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8.5 V |
| Nominal Input Voltage | 265 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 25 mA |
| Output Voltage | 800 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 20 W |
| Rds On Max | 7 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 7.11 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VIPER27LN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum power dissipation for this product?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





