Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER26LDTR
STMicroelectronics VIPER26LDTR
| Part Number: | STMicroelectronics VIPER26LDTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER26LDTR |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 103kHz to 127kHz T/R 16-Pin SO N |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER26LDTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 103kHz to 127kHz T/R 16-Pin SO N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 700 mA |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 20 W |
| Max Supply Voltage | 23.5 V |
| Min Breakdown Voltage | 800 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 11.5 V |
| Nominal Input Voltage | 265 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 20 W |
| Output Voltage | 800 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Rating | 20 W |
| Rds On Max | 7 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 115 kHz |
| Topology | Flyback |
| Length | 10 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VIPER26LDTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the input voltage range for this converter?
How many outputs does this converter have?
What is the switching frequency of this converter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


