Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06XN
STMicroelectronics VIPER06XN
| Part Number: | STMicroelectronics VIPER06XN |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06XN |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 27kHz to 33kHz Tube 7-Pin DIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06XN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 27kHz to 33kHz Tube 7-Pin DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 850.995985 mg |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 350 mA |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 8 W |
| Max Supply Voltage | 23.5 V |
| Min Breakdown Voltage | 800 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Supply Voltage | 11.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.3 mA |
| Output Power | 30 mW |
| Output Voltage | 800 V |
| Power Rating | 4 W |
| Rds On Max | 32 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 30 kHz |
| Topology | Flyback |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VIPER06XN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the breakdown voltage of the product?
What is the maximum power dissipation of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


