Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06LSTR
STMicroelectronics VIPER06LSTR
| Part Number: | STMicroelectronics VIPER06LSTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06LSTR |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz T/R 10-Pin SSO |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > STMicroelectronics-VIPER06LSTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz T/R 10-Pin SSO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 350 mA |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 23.5 V |
| Min Breakdown Voltage | 800 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 11.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.45 mA |
| Output Power | 30 mW |
| Output Voltage | 800 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Rating | 8 W |
| Rds On Max | 32 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VIPER06LSTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range of the input?
What is the part number of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum power dissipation of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



