Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VBG08HTR-E
STMicroelectronics VBG08HTR-E
| Part Number: | STMicroelectronics VBG08HTR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VBG08HTR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Ignition Coil Driver Power IC 7-Pin HPAK + 1 T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > STMicroelectronics-VBG08HTR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ignition Coil Driver Power IC 7-Pin HPAK + 1 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 7 |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 8 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics VBG08HTR-E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
How many pins does the IC have?
What is the maximum operating temperature of the IC?
What is the output configuration of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.