Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-USBLC6-2SC6
STMicroelectronics USBLC6-2SC6
| Part Number: | STMicroelectronics USBLC6-2SC6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-USBLC6-2SC6 |
| Qty Available: | |
| Description: | USBLC6 Series 2 Line 6 V Uni / Bi-Directional ESD Protection - SOT-23-6 |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-USBLC6-2SC6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
USBLC6 Series 2 Line 6 V Uni / Bi-Directional ESD Protection - SOT-23-6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Breakdown Voltage | 6 V |
| Capacitance | 2.5 pF |
| Clamping Voltage | 17 V |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Direction | Unidirectional |
| Element Configuration | Dual |
| ESD Protection | Yes |
| Leakage Current | 150 nA |
| Max Breakdown Voltage | 6 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 5.25 V |
| Max Reverse Leakage Current | 150 nA |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bidirectional Channels | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.1 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5 A |
| Polarity | Bidirectional, Unidirectional |
| Power Line Protection | Yes |
| Reverse Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5.25 V |
| Schedule B | 8536300000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Current | 1 mA |
| Working Voltage | 5 V |
| Depth | 1.75 mm |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics USBLC6-2SC6
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the purpose of this product?
What is the breakdown voltage of this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










