Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > STMicroelectronics-ULN2003D1013TR
STMicroelectronics ULN2003D1013TR
| Part Number: | STMicroelectronics ULN2003D1013TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > STMicroelectronics-ULN2003D1013TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor: NPN-Darlington; bipolar; 50V; 1.75A; CH: 7; 4.3W; -20+85 deg.C; SMD; SO16 |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > STMicroelectronics-ULN2003D1013TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor: NPN-Darlington; bipolar; 50V; 1.75A; CH: 7; 4.3W; -20+85 deg.C; SMD; SO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274 mg |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | 50 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 7 |
| Number of Elements | 7 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 50 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | NPN |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics ULN2003D1013TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of transistor used in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














