Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STMicroelectronics-STM1404CSNIQ6F
STMicroelectronics STM1404CSNIQ6F
| Part Number: | STMicroelectronics STM1404CSNIQ6F |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STMicroelectronics-STM1404CSNIQ6F |
| Qty Available: | |
| Description: | 3 V FIPS-140 security supervisor with battery switchover |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STMicroelectronics-STM1404CSNIQ6F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3 V FIPS-140 security supervisor with battery switchover
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.85 V |
| Min Supply Voltage | 2.2 V |
| Nominal Supply Current | 50 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Threshold Voltage | 2.93 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 880 µm |
| Length | 3 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics STM1404CSNIQ6F
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's name and brand?
What is the function of the product?
What are the maximum and minimum operating temperatures?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.