Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-ST3485ECD
STMicroelectronics ST3485ECD
| Part Number: | STMicroelectronics ST3485ECD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-ST3485ECD |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, PDSO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-ST3485ECD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Data Rate | 15 Mbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics ST3485ECD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the data rate of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.