Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-SM15T36CA
STMicroelectronics SM15T36CA
| Part Number: | STMicroelectronics SM15T36CA |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-SM15T36CA |
| Qty Available: | |
| Description: | Transil Diode (TVS); 1500W; 30.8V; 156A; bidirectional; -55+150 deg.C; SMD; DO214AB(SMC) |
PCX has STMicroelectronics Circuit Protection > TVS Diodes > STMicroelectronics-SM15T36CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transil Diode (TVS); 1500W; 30.8V; 156A; bidirectional; -55+150 deg.C; SMD; DO214AB(SMC)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Breakdown Voltage | 36 V |
| Capacitance | 2.5 nF |
| Clamping Voltage | 64.3 V |
| Composition | Zener |
| Direction | Bidirectional |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Leakage Current | 200 nA |
| Max Breakdown Voltage | 37.8 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 1.25 kW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30.8 V |
| Max Reverse Leakage Current | 200 nA |
| Max Surge Current | 1 mA |
| Min Breakdown Voltage | 34.2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30.8 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 156 A |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Reverse Breakdown Voltage | 34.2 V |
| Reverse Standoff Voltage | 30.8 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage Rating (DC) | 36 V |
| Height | 2.45 mm |
| Length | 7.15 mm |
| Width | 6.25 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics SM15T36CA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum junction temperature of the product?
What is the breakdown voltage range of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







