Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > STMicroelectronics-MC3303DT
STMicroelectronics MC3303DT
| Part Number: | STMicroelectronics MC3303DT |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > STMicroelectronics-MC3303DT |
| Qty Available: | |
| Description: | MC3303 Series 36 V 1 MHz Low Power Quad Bipolar Operational Amplifier - SOIC-14 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > STMicroelectronics-MC3303DT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MC3303 Series 36 V 1 MHz Low Power Quad Bipolar Operational Amplifier - SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 1.75 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 700 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 2.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 30 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics MC3303DT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the supply voltage?
How many channels does this product have?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


