Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-L6563HTR
STMicroelectronics L6563HTR
| Part Number: | STMicroelectronics L6563HTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-L6563HTR |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 2.5V/3.3V 176-Pin UFBGA Tray |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > STMicroelectronics-L6563HTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 2.5V/3.3V 176-Pin UFBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Max Supply Voltage | 22.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 10.3 V |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics L6563HTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What type of integrated circuit is this?
What is the flash memory size of this IC?
What is the package type and pin count of this IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





