Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STMicroelectronics-KF33BDT-TR
STMicroelectronics KF33BDT-TR
| Part Number: | STMicroelectronics KF33BDT-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STMicroelectronics-KF33BDT-TR |
| Qty Available: | |
| Description: | KF33 Series 500 mA 3.3 V Fixed Output VLDO Regulator with Inhibit - TO-252 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > STMicroelectronics-KF33BDT-TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
KF33 Series 500 mA 3.3 V Fixed Output VLDO Regulator with Inhibit - TO-252
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 400 mV |
| Input Bias Current | 500 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Input Voltage (DC) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | -500 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.4 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 6.2 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics KF33BDT-TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









