Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STMicroelectronics-EVLVIP16L-4WFL
STMicroelectronics EVLVIP16L-4WFL
| Part Number: | STMicroelectronics EVLVIP16L-4WFL |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STMicroelectronics-EVLVIP16L-4WFL |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Management IC Development Tools VIPER16Lx EVAL BOARD VIPER 16L EVAL BRD |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STMicroelectronics-EVLVIP16L-4WFL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Management IC Development Tools VIPER16Lx EVAL BOARD VIPER 16L EVAL BRD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 250 mA |
| Output Power | 4 W |
| Output Voltage | 16 V |
| Switching Frequency | 60 kHz |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics EVLVIP16L-4WFL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of this product?
What is the output power of this product?
Is there an evaluation kit available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
