Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-E-L9637D013TR
STMicroelectronics E-L9637D013TR
| Part Number: | STMicroelectronics E-L9637D013TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-E-L9637D013TR |
| Qty Available: | |
| Description: | L9637 Series 36 V 2.3 mA Monolithic Bus Driver with ISO 9141 Interface - SOIC-8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > STMicroelectronics-E-L9637D013TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
L9637 Series 36 V 2.3 mA Monolithic Bus Driver with ISO 9141 Interface - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.4 mA |
| Operating Supply Current | 2.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Height | 1.25 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics STMicroelectronics E-L9637D013TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








