Connectors > STMM-115-02-S-D-SM-K
STMM-115-02-S-D-SM-K
| Part Number: | STMM-115-02-S-D-SM-K |
| Manufacturer: | Samtec |
| Part Type: | Connectors > STMM-115-02-S-D-SM-K |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.00 Mm Shrouded Terminal Strip, Cable Mate Rohs Compliant: Yes |Samtec STMM-115-02-S-D-SM-K |
PCX has Samtec Connectors > STMM-115-02-S-D-SM-K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.00 Mm Shrouded Terminal Strip, Cable Mate Rohs Compliant: Yes |Samtec STMM-115-02-S-D-SM-K
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Gender | Male |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Depth | 6.51 mm |
| Length | 36.17 mm |
| Pitch | 2 mm |
Documentation for Samtec STMM-115-02-S-D-SM-K
| Datasheet | View & Download STMM-115-02-S-D-SM-K Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download STMM-115-02-S-D-SM-K Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download STMM-115-02-S-D-SM-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download STMM-115-02-S-D-SM-K Datasheet |
| Datasheet | View & Download STMM-115-02-S-D-SM-K Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
Is the product RoHS compliant?
What is the contact plating material?
What is the maximum operating temperature for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.