Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STM6822RWY6F
STM6822RWY6F
| Part Number: | STM6822RWY6F |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STM6822RWY6F |
| Qty Available: | |
| Description: | Processor Supervisor 2.63V 2.5V/3V/3.3V/5V 5-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > STM6822RWY6F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Processor Supervisor 2.63V 2.5V/3V/3.3V/5V 5-Pin SOT-23 T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 320 mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.66 V |
| Max Supply Current | 12 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.59 V |
| Min Supply Voltage | 1 V |
| Nominal Supply Current | 12 µA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 12 µA |
| Overvoltage Threshold | 2.66 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 320 mW |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 140 ms |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 2.63 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.59 V |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STM6822RWY6F
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM6822RWY6F Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type and pin count of this product?
Does this product have a watchdog timer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


