Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > STM32G070CBT6
STM32G070CBT6
| Part Number: | STM32G070CBT6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > STM32G070CBT6 |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 64MHz, CMOS, PQFP48 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > STM32G070CBT6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 64MHz, CMOS, PQFP48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Data Bus Width | 32 b |
| Flash Memory Size | 128 kB |
| Frequency | 64 MHz |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SMBus, SPI, UART, USART |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.55 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 43 |
| Number of PWM Channels | 15 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of USART Channels | 4 |
| RAM Size | 36 kB |
| Height | 1.6 mm |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Data Bus Width | 32 b |
| Flash Memory Size | 128 kB |
| Frequency | 64 MHz |
| Interface | I2C, I2S, IrDA, LIN, SMBus, SPI, UART, USART |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.55 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 14 |
| Number of Channels | 14 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 43 |
| Number of PWM Channels | 15 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of USART Channels | 4 |
| RAM Size | 36 kB |
| Height | 1.6 mm |
Documentation for STMicroelectronics STM32G070CBT6
| Datasheet | View & Download STM32G070CBT6 Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32G070CBT6 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the CPU type and speed of the microcontroller?
What is the flash memory size and RAM size of the microcontroller?
How many I/Os and UART channels does the microcontroller have?
What is the brand of STM32G070CBT6?
What is the product category of STM32G070CBT6?
What is the technical specification of STM32G070CBT6?
What is the price of STM32G070CBT6?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





