Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STM32F746G-DISCO
STM32F746G-DISCO
| Part Number: | STM32F746G-DISCO |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STM32F746G-DISCO |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M4F CPU, 180MHz, CMOS, PBGA216 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > STM32F746G-DISCO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M4F CPU, 180MHz, CMOS, PBGA216
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Core Architecture | ARM |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Memory Size | 16 MB |
| Memory Type | FLASH, RAM, SDRAM |
| Nominal Supply Current | 500 mA |
| Number of Bits | 32 |
| Schedule B | 8473300002 |
| Core Architecture | ARM |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Memory Size | 16 MB |
| Memory Type | FLASH, RAM, SDRAM |
| Nominal Supply Current | 500 mA |
| Number of Bits | 32 |
| Schedule B | 8473300002 |
Documentation for STMicroelectronics STM32F746G-DISCO
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
| Datasheet | View & Download STM32F746G-DISCO Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the product name?
What is the description of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the product name and brand of this item?
What is the core architecture and core sub-architecture of this microcontroller?
What is the maximum supply voltage for this microcontroller?
What is the memory size and type of this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





