STM32F072CBT6
Part Number: STM32F072CBT6
Manufacturer: STMicroelectronics
Qty Available:
Description: MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number STM32F072CBT6 Available.
MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 48
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Flash Memory Size 128 kB
Frequency 48 MHz
Interface CAN, HDMI, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Max Frequency 48 MHz
Max Operating Temperature 85 °C
Max Power Dissipation 370 mW
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 128 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2 V
Nominal Supply Current 1.8 µA
Number of A/D Converters 1
Number of Channels 10
Number of D/A Converters 2
Number of I2C Channels 2
Number of I/Os 37
Number of Programmable I/O 37
Number of PWM Channels 6
Number of SPI Channels 2
Number of Timers/Counters 1
Number of USART Channels 4
Number of USB Channels 1
Oscillator Type Internal
Packaging Cut Tape
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
RAM Size 16 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.45 mm
Length 7.2 mm
Width 7.2 mm
Case/Package LQFP
Mount Surface Mount
Number of Pins 48
Core Architecture ARM
Data Bus Width 32 b
Flash Memory Size 128 kB
Frequency 48 MHz
Max Frequency 48 MHz
Max Power Dissipation 370 mW
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 128 kB
Memory Type FLASH
Min Supply Voltage 2 V
Nominal Supply Current 1.8 µA
Number of A/D Converters 1
Number of Channels 10
Number of D/A Converters 2
Number of I2C Channels 2
Number of I/Os 37
Number of Programmable I/O 37
Number of PWM Channels 6
Number of SPI Channels 2
Number of Timers/Counters 1
Number of USART Channels 4
Number of USB Channels 1
Oscillator Type Internal
Packaging Cut Tape
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
RAM Size 16 kB
Schedule B 8542310000
Watchdog Timer Yes
Height 1.45 mm
Length 7.2 mm
Width 7.2 mm